×
MENU


Úvod Novinky Nábor Školička - Bruslení (4-9 let) Škola - Bruslení (9-17 let) Škola - Brusleni od 18ti let Členové klubu Trenéři Rozpis tréninků Organizační pokyny Fotogalerie Historie Kontakty Podporují nás

Kapitola II.: Léta osmdesátá - vznik Nymburské stuhy



Kapitola II.: Léta osmdesátá - vznik Nymburské stuhy

Na domácí krasobruslařské závody si musel Nymburk ještě chvíli počkat. Závody tenkrát trvaly dva dny a v Nymburce nebyla dostatečná kapacita míst k ubytování pro všechny závodníky. Miládka i Iva bruslily dlouho, až přípravy na maturitu ukončily jejich krasobruslařskou kariéru. Miládka skončila v roce 1986 a Iva o rok později. Paní Vencourová vedení klubu předala v roce 1984 panu Jiřímu Čmugrovi. Tenkrát v klubu začínala bruslit jeho dcera Olinka a on si moc přál, aby mohla někdy jezdit závody na domácím ledě.


1980 - Olga Čmugrová a první exhibice v Poděbradech (vlevo), 1982 - První šaty a exhibice v Nymburce (vpravo)


1984 - Závody v Kralupech nad Vltavou. Maminka připravuje Olinku na závody.  Po pravé straně čeká trenérka Marie Krejčí.


1986 - Exhibiční vystoupení v Nymburce. Zleva Olga Bílá, Jindra Jeřábková, Adéla Poděbradská, Iva Nováková a Olga Čmugrová

Zkušenosti se závody neměli žádné, ale vyřešilo to konání kvalifikace krajského přeboru v roce 1985. Celou akci organizoval v Nymburce Krasobruslařský svaz a oni se od nich mohli učit, jak se takové závody pořádají.

Nymbursko v roce 1986 napsalo:

První závody v Nymburce

První závody tak na sebe nenechaly dlouho čekat. V roce 1987 se jela první Nymburská stuha. Ta se konala pravidelně, až na jednu výjimku v sezoně 2008/2009, do roku 2019.  Poslední Nymburská stuha se pořádala 19. ledna 2019. V roce 2020 se nepodařilo sestavit dostatečně velký tým, který by závod uspořádal, a další roky zasáhla covidová pandemie, která celý klub velmi ochromila.

Zajímavostí je, že vítězové Nymburské stuhy dostávali až do roku 2014 místo zlaté medaile šerpu, tedy vlastně nymburskou stuhu.

Olga Čmugrová bruslila aktivně do roku 1992, kdy se dokonce dostala na MČR. Většinou končila na závodech těsně za Alenou Jeníkovou, která byla technicky a umělecky zdatnější. Ona to doháněla skoky. Vystřídala mnoho trenérů. Mezi ně patřili např. p. Kopecká, Marie Krejčí, Bronislava Paderová, Dana Přibíková, Ondřej Čerňák i Věra Mojžíšová.

1988 – S Veronikou Linkovou (vlevo), 1989 – Exhibice v Nymburce (vpravo).

Sama si pak v letech 1992- 2002 vyzkoušela trenérskou kariéru. Rukama jí prošly například Šárka a Markéta Kmochovy, Lada Lišková, Michaela Hoffmannová, Hanka Zichová, Bára Musilová a mnoho dalších. Krasobruslení zůstala věrná až dosud. Jen ji známe pod jménem Olga Vokřálová. V roce 1992 si začala dělat zkoušky rozhodčího, které je nutné pravidelně doplňovat povinnými semináři. Nyní je rozhodčí první výkonnostní třídy s licencí vrchního rozhodčího. Stále pravidelně jezdí na závody a rozhoduje. Občas pomáhá i ve školičce bruslení.

V této době se na ledě objevují další krasobruslařsky, které zůstaly ledu věrné až dosud. Mezi ně patřila například Alena Jeníková (Mrázková), která byla velmi úspěšná jako krasobruslařka a troufám si říci, že ještě úspěšnější jako trenérka. Pod jejíma rukama vyrostlo několik krasobruslařských hvězd.

V roce 1985 přichází na led Magdaléna a Jitka Jenčekovy. Jako většina dětí prošly bruslařskou školou Marie Krejčí, která se tehdy věnovala všem začínajícím dětem. Postupně se přesunuly mezi ty pokročilejší. U těch se trenéři střídali podle toho, kdo mohl. Mezi ně patřila například Bronislava Paderová, Dana Přibíková, Ondřej Čerňák nebo Věra Mojžíšová, která dojížděla z Kolína. Ta nakonec po zrušení kolínského klubu přestoupila coby rozhodčí pod křídla KK Nymburk a pomáhala dále s trénováním, když se někdy kolem roku 2002 zavedly testy výkonnosti.

Asi tři roky jezdila děvčata na sobotní tréninky do Hradce Králové. Vstávat musela ve 4:00 ráno, aby stihla brzký trénink. Nakonec přešla k začínající trenérce Aleně Jeníkové.

Obě děvčata skončila s aktivním krasobruslením v roce 1997. Magda již v bruslení nepokračovala, zato Jitka Jenčeková se stala trenérkou. Začínali u ní například Hana Zichová, Anička Dušková a sestry Karolína a Nátálka Kropáčkovy, Ludmila Perglová, Hana Martiňáková, Štěpán Kadlčík, Anička Bendová, Karolína Hradecká a mnoho dalších.

V letech 2009 - 2011 působila dokonce jako předsedkyně klubu. Dlouho byla součástí výboru a pomáhala s vedením klubu, ale to vše již pod jménem Jitka Dočekalová. Jako právník se uplatnila například při úpravě stanov.

1990 - Nymburská stuha -  Jitka Jenčeková

V roce 1987 začala bruslit v klubu Alenka Mocová. Tehdy malé krasobruslaře trénovala Marie Krejčí a její dcera Iva. Protože netrénovaly pravidelně a byl nedostatek trenérů v oddíle, své zkušenosti Alence začala předávat z vlastní iniciativy tehdy nejlepší krasobruslařka oddílu, Alena Jeníková. Pod jejím vedením se Alenka výkonnostně zlepšila. Následně mladé Aleně Jeníkové (tehdy jí nebylo ještě ani osmnáct) vedení oddílu její iniciativu zakázalo.  Alenku převzala paní trenérka Kmochová. Krátce na to, v 10 letech, se vážně zranila při srážce se starší krasobruslařkou z oddílu. Při srážce si natrhla slezinu a musela kariéru krasobruslení v roce 1991 předčasně ukončit. Nejhezčí z jejích jízd jí vytvořila Marie Krejčí na hudbu Červená řeka.

Láska ke krasobruslení Alenku ale neopustila a chodila alespoň na veřejné bruslení. Tam se také v roce 2006 opět setkala s Alenou Jeníkovou, tehdy již provdanou Mrázkovou, která jí požádala, zda by mohla vypomoci se školičkou bruslení. V roce 2014 dokonce absolvovala kurz asistenta trenéra. V roce 2007 ukončila magisterské studium na FA ČVUT v Praze, v roce 2015 pak doktorské studium. Plně se věnuje architektuře a grafice. Mimo jiné je autorkou loga pro KK Nymburk (2013), diplomů, plakátů pro závody a exhibice.


1989 - Alena Mocová; 

1990 -  závody Mladá Boleslav se svojí trenérkou Alenou Jeníkovou

 


1991- Nymburská stuha. Zleva Alena Mocová, Šárka Kmochová

Mezi další úspěšné krasobruslařky patřila Kristýna Petrova, s bulharskými kořeny. Ta se objevila na nymburském ledě v roce 1988. Jako většina dětí začínala u Marie Krejčí. Asi po dvou letech začala trénovat pod vedením bulharské trenérky Viktorie, kterou tehdy klub požádal o spolupráci. V roce 1991 odchází do USK Praha, kde trénuje pod vedením p. Feldekové, p. Novákové a následně u Vlasty Kopřivové. Zpočátku dojížděla téměř každý den do Prahy, ale nakonec zůstává na internátu při Zimním stadionu Hasa společně s dalšími významnými osobnostmi českého krasobruslení. Mezi ně patřila například Lenka Kulovaná nebo Karel Nekola. Svou kariéru ukončila ve 14ti letech ze zdravotních důvodů. V té době již skákala trojitého salchowa a toeloopa.

1988 – Společně se svým bratrem Vladimírem na Mikulášské nadílce

 

1990 - Nymburská stuha -  Zleva dole Kristýna Petrová, Magda Jenčeková, vzadu zleva Michaela Jandlová, Klára Šmídová a Jitka Jenčeková

1988 - Jitka Jenčeková s Kristýnou Petrovou

1988 - Jitka Jenčeková s Michaelou Jandlovou

 

13. 3. 1988 - Se svojí sestrou Magdalénou

 

V roce 1987 přicházejí na led sestry Šárka a Markéta Kmochovy. V té době probíhala v klubu školička bruslení pod vedením Hany Jandlové a dalších. Později se do výuky ve školičce zapojila i paní Kmochová i její sestra Alena Horáková, kamarádka Míla Benešová, p. Protivná, Olga Lišková a další rodiče. Paní Kmochová, Hanka Jandová a další následně dostaly školení od Marie Krejčí a začaly trénovat přímo v klubu.

13. 3. 1988 - Šárka 5 let a Markétka 4 roky - Společně na tréninku

 

13. 3. 1988 - Šárka 5 let a Markétka 4 roky

Společně s maminkou p. Kmochovou

 

13. 3. 1988 – Společné foto

 

1. 3. 1990 - Sestry Šárka a Markéta Kmochovy

 

1. 3. 1990  -  Šárka a její kozáček na exhibici

 

25. 3. 1992 -Závod českého poháru - Jarní cena Nymburka.

Dole zleva Anna Vokřálová, Šárka Kmochová, Magda Jenčeková, Markéta Kmochová, Markéta Kalašová, Michaela Hoffmannová, nahoře zleva Jitka Jenčeková, Olga Čmugrová, Klára Šmídová

Nymbursko tenkrát napsalo:

Na startu se sešlo celkem 48 závodnic. Závody to byly velice dramatické, pořadí po povinných cvicích většinou nevydržel po odjetí volných jízd. Jedinou výjimkou byla v kategorii seniorek Petra Nosková ze Slávie Liberec, která skončila na 1. místě jak po povinných cvicích, tak po odjetí volné sestavy.

V této kategorii si vedly dobře i obě reprezentantky Loko Nymburk. Alena Jeníková, po povinných na 4. místě, si volnou jízdou polepšila a skončila celkově druhá. Olga Čmugrová, po povinných na 6. místě, si v celkovém pořadí polepšila a skončila pátá.

3. 1. 1990 - Exhibice. Sestry Kmochovy se chystají pod vedením maminky

3. 1. 1990  - Společné  foto

 

Září 1992

Marie Krejčí a svěřenkyně Šárka Kmochová, Michaela Hoffmannová  a Markéta Kmochová

>>> Kapitola III.: Devadesátá léta - vznik KK Nymburk
Kapitola I.: Historie KK Nymburk od roku 1974<<<



Web KK Nymburk používá cookies s jejichž pomocí bychom Vám chtěli umožnit optimální využití našich internetových stránek a také provádět průběžné zdokonalování internetové stránky. Svůj dobrovolný souhlas s použitím cookies můžete kdykoliv odvolat.