×
MENU


Úvod Novinky Nábor Školička - Bruslení (4-9 let) Škola - Bruslení (9-17 let) Škola - Brusleni od 18ti let Členové klubu Trenéři Rozpis tréninků Organizační pokyny Fotogalerie Historie Kontakty Podporují nás

Historie krasobruslení Nymburk



Autor: Martina Martiňáková

Blíží se padesát let od počátků krasobruslení v Nymburce a mě se podařilo sejít se zakladatelkami, aby vyprávěly, jak to tenkrát bylo.


28. 4. 2023 Setkání s p.Marií Krejčí, její dcerou Ivou Císařovou (Krejčovou) a p. Vencourovou

Kapitola I.: Rok 1974

Psal se rok 1974. Chystala se nová krasobruslařská sezóna a KK Stadion Praha, tenkrát asi nejvýznamnější centrum krasobruslení, vyhlašoval konkurz na nové mladé talenty. Tuto zprávu si přečetla i paní profesorka Vencourová z Nymburka. A protože měla doma jednu takovou šikovnou holčičku Miládku, která chodila do rytmiky a byla moc talentovaná, rozhodla se, že jim ji na ten konkurz přivede.

Sešlo se tam tenkrát mnoho zájemců. Děti musely předvést, jaký mají smysl pro rytmus, jak jsou pružné, zda dokážou skákat vysoko a mnoho dalšího. A jak myslíte, že to dopadlo. Miládka byla ze všech nejlepší. To bylo sice pěkné, ale nastal jeden zásadní problém. Kdo a jak bude Miládku do Prahy na tréninky vozit.

Paní Vencourové to tehdy bylo líto, a protože tenkrát postavili v Nymburce nový zimní stadion, napadlo ji, že založí klub vlastní.

Začala pátrat, kdo by jí pomohl a poradil, jak na to. Snažil se pomoci profesor Dědič, tehdy kapacita našeho i světového krasobruslení. Doporučil zkušenou paní trenérku z Prahy. Jenže s tou to nedopadlo dobře. Nakonec osud přivál do cesty Marii Krejčí, bývalou krasobruslařku v tancích na ledě. Se svým partnerem kdysi dojížděla z Nymburka až do Boleslavi, aby mohli trénovat. V době, kdy bruslila ona, neměli ani trenéra, vše si studovali z knih a chodili koukat na závody, aby se učili od ostatních.

Paní Krejčí také pokukovala po novém zimním stadionu v Nymburce, a když za ní přišla p. Vencourová s myšlenkou na založení nového klubu, neváhala ani chvilinku. Navíc měla doma také malou šikovnou holčičku. Zorganizovaly nábor dětí. Nábor proběhl v budově Sokola pod heslem: Znalost bruslení není podmínkou. No kolik myslíte, že přišlo dětí. Tenkrát jich dorazilo 140. Když to pak volaly pražské trenérce, bylo v telefonu chvíli ticho a pak se ozvalo: „Tak to tedy neberu“. A tak to musely paní Vencourová a Krejčí zvládnout samy. Paní Vencourová tehdy na led ze zdravotních důvodů nemohla, ale požádaly o pomoc asi 10 dobrovolníků, kteří měli zkušenost s tělovýchovou.

A tak v září roku 1974 vznikl krasobruslařský oddíl TJ Lokomotivy Nymburk, jehož předsedkyní se stala p. profesorka Vencourová.


1974 - trénink - porada trenérů (zleva p. Huttererová, p. Krejčová s dcerou Ivou, za mantinelem p. Vencourová a p. Struncová, trenérka z Brandýsa nad Labem)
 

Časem se počet dětí na ledě ustálil a vznikly 4 výkonnostní skupinky. Mezi nejúspěšnější členky oddílu patřila tenkrát Miládka Vencourová, která se umisťovala na prvních místech v krajských přeborech a mohla tak reprezentovat Nymburk i na třech mistrovství

 


Krajské kolo ve Slaném v roce 1981. Miládka Vencourová zvítězila. Jako sedmá se umístila Iva Krejčová.

Po boku jí stála Iva Krejčová, dcera paní trenérky Krejčí. Děvčata se doskákala ke všem dvojitým skokům a k první výkonnostní třídě, ale začátky nebyly jednoduché.


Iva Krejčová v roce 1981 a 1983.

Trénovalo se přibližně 4x týdně. Někdy i od šesti hodin ráno. Sobotní a nedělní tréninky trvaly tři hodiny. Hodně času zabrala příprava na povinné cviky. Perfektně upravený led byl nutností, pak namalovat kličky a šlo se na to. Každý trénink začínal pozdravem: „Dnešnímu tréninku nazdar!“ A děti odpověděly: „Zdar!“. Na povinné cviky byly navíc brusle s ubroušeným předním zoubkem, aby byl dobře vidět tvar kliček.

Paní trenérka Krejčí s úsměvem vzpomíná, jak v začátcích všechny děti naučila skákat Rittbergera na opačnou stranu, sama se to kdysi naučila špatně a netušíc předala dál. Na prvních závodech v Příbrami v roce 1978 pak všichni žasli nad „nymburským“ Rittbergerem. Ani Miládce se na prvních závodech moc nedařilo. Potom, co skočila prvního kadeta, zapomněla celou jízdu, takže se rozplakala, že nemohla pokračovat. Ale i ten jeden vysoko skočený kadet všechny upoutal. Paní trenérku Havránkovou z Příbrami dokonce natolik, že začala do Nymburka jezdit trénovat. Miládku vzala i na soustředění příbramských krasobruslařů. Jízdy nacvičily „na suchu“ a paní trenérka jí pak jezdila pravidelně kontrolovat do Nymburka, kde se věnovala i dalším dětem. Pro některé děti chystala i jízdy a brávala je na soustředění.

Exhibice pro veřejnost

Nymbursko tenkrát napsalo:
Krasobruslařský oddíl TJ Lokomotiva Nymburk se dne 31.1. představil nymburské veřejnosti s programem, v němž učinkovali ve společných i sólových jízdách téměř všichni jeho členové. Ti nejmenší bruslili jako výpravčí vláčků, starší vystoupili v roli námořníků a nejpokročilejší členové oddílu předvedli kromě volných jízd i společný tanec kozáků. Vystoupení připravily trenérky M. Krejčová, M. Kopecká a L. Huttererová, technicky zabezpečil A. Soukup. Toto sportovní odpoledne ukázalo, jak vedení oddílu, které před několika lety začalo s úplnými laiky, bere svou práci vážně. Věří, že tento krásný sport najde v Nymburce dost podmínek pro to, aby mohl dále výkonnostně růst. Zavazují ho k tomu dosažené výsledky (získaný titul přeborníka Středočeského kraje) i to, že jméno oddílu TJ Lokomotiva Nymburk poprvé zaznělo na přeboru ČSR."

31.1.1981 Exhibiční vystoupení - Společný tanec kozáků.
Z leva Libor Krejčí, Pavlína Krausová, Iva Krejčová, Renata Bečvářová, Martina Kopecká a Milada Vencourová

Závody


První oddílový závod v roce 1976. Vlevo p. Kopecká, uprostřed p. Vencourová a p. Krejčí a vpravo p. Huttererová, kolem jejich svěřenkyně

Krajský přebor ve Slaném 1981. Z leva Renata Bečvářová, Martina Kopecká, Pavlína Krausová, Iva Krejčová. Milada Vencourová a Radka Vinecká

Závody v Mladé Boleslavi rok 1980. A tohle tenkrát napsala děvčata do kroniky.

Nesmíme zapomenout ani na Jitku Haneyovou (provdanou Vondráčkovu). Patřila také mezi první děti v klubu a i ona se účastnila prvních závodů v Příbrami. Začala sice v pozdějším věku, ale krasobruslení zůstala věrná dlouhá léta. V roce 1992 se z ní stala trenérka. Ale i dávno poté, co opustila led, chodila pomáhat na závody a sledovala dění v klubu.

1977- Společná foto na ledě
Z leva nahoře - Jana Válková. Jana, Marie Krejčí, Kateřina Smutná, Eva Mizlerová, Monika Hutterrerová, Jitka Haneyová
Z leva dole Radka Vinecká, Romana Kulichová, Iva Krejčová

1976 - Společný kozáček Jitky Haneyové s velkou kamarádkou Janou Válkovou

>>> Kapitola II.: Léta osmdesátá - vznik Nymburské stuhy
>>> Kapitola III.: Devadesátá léta - vznik KK Nymburk
>>> Kapitola IV.: 2001 - 2012
>>> Kapitola V.: 2012 - 2016 - Předsednictví Václava Hradeckého

 

Web KK Nymburk používá cookies s jejichž pomocí bychom Vám chtěli umožnit optimální využití našich internetových stránek a také provádět průběžné zdokonalování internetové stránky. Svůj dobrovolný souhlas s použitím cookies můžete kdykoliv odvolat.